Şikayet Bilgileri
2009-08-04 26 Temmuz 2009 SAW Tabzon Uçağı Pegasusun Ayıbı Pegasus

Hit: 3347

1Yorum


26 temmuz 2009 gecesi başımıza gelen bir olaydan sonra bu şikayeti yazmak zorunda kaldım. daha önce müşteri ilişkilerine mail attım fakat cevap verilmedi; mailimle beraber buraya da şikayette bulunmak istedim.

26 temmuz akşam sabiha gökçen – trabzon (ankara aktarmalı) 21.15 uçağına bir yolcumuz vardı (nazif cengiz kutlu) ve 20.20de terminaldeydik. yolcumuzu bkapısı girişinde bıraktık.


daha sonra yolcu ile görüştüğümüzde uçağı kaçırdığını ve 23. (saatini net bilmiyorum) tarbzon uçaığına tekrar bilet almak zorunda kaldığını söyledi. bunu üzerine 444 lü hatlarınızdan müşteri ilişkilerinden bir bayanla görüştüm. bana yolcumuzun 21.05te check-in bankosunda olduğunu ve haliyle uçağa alınmadığını söyledi.

Öncelikle check in bankosunda görevli ile yolcumuzun söyledikleri birbirini tutmuyor. yolcumuz 21.05ten çok daha erkeninde check in bankosunda bulunduğunu söylüyor.


durum şu ki 20.20den sonra arasında hali hazırda küçük olan sabiha gökçen havaalan’ında daha önce uçak deneyimi olmayan bir yolcunun yanlışlıkla önce thy kuyruğuna girmesi ve daha sonra tekrar pegasus kuyruğunda beklemesi yüzünden bir aksama olmuştur. ama bu aksama kesinlikle 21.05e kadar sürmemiştir.yolcunun bileti ailem tarafından alındığı için bu şikayet mektubunu kendim yazıyorum.açıkçası bundan önce ulusal ve uluslararası çok fazla sayıda ve çok çeşitli havayolu şirketi ile uçuş yaptım ve böylesine ilk defa denk geldim:


benim de daha önce elimde olmayan sebeplerden ötürü uçak kaçırdığım oldu fakat hiçbirinde sıfırdan yeni bilet alımı söz konusu olmadı. kesinlikle bir sonraki uçuşa (uçak boşsa) otomatik olarak dahil edildim, hatta ertesi güne dahil olduğum uçuşlarda konaklamam dahil olmak üzere karşılandı. tabii ki arada uçuş fiyat farkı olduğu zamanlarda farkı ödedim, fakat hiçbirinde havaalanının içinde olduğum halde uçağı keyfi sebeplerden ötürü kaçırmadığım için biletin yanması durumu mevcut olamazdı, hiçbir havayolu şirketi bunu zaten teklif olarak dahi sunmadı.kaldı ki bizim yolcumuz makul saatlerde havaalanı içindeyken uçağa alınmamış.yolcumuzun tecrübesiz oluşundan faydalanıldığını hissediyorum, ve bu beni hem üzüyor hem de çok rahatsız ediyor; çünkü pegasus havayolları olarak belirli bir kurumsal kimlik oluşturduğunuza ve bunu korumak için çabaladığınıza medyadaki çeşitli mecralardan tanık oluyorum. malesef dün gece yolcumuza uygulanan davranış, yolcularınızı sadece sömürü aracı olarak kullandığınız ve yardımcı olmak için hiçbir şekilde check in’deki çalışanların da uğraşmadıkları izlenimini uyandırıyor bende.daha sonra bu durumu arkadaşlarıma anlattığımda ise “nasıl olur ben 10dakika öncesinde bile uçağa yetiştim” diye tepki verdiler. ve ben “ama pegasus ile uçtu yolcu dediğimde herkesten gelen cevap “pegasus para almak için her türlü bahaneyi sıralar” oldu. sizi tercih etmek için deneyen potansiyel müşterilerinizdeki algınız budur ve ne ben ne de çevremdeki kimsenin tercih etmeyeceği bir havayolu şirketi olma yolunda ilerlemektesiniz malesef.her zaman tüm yolcular “elinizde olmayan nedenlerden ötürü” olan rötarlı uçakları bekleyip işlerini, hastalarını, tatillerini kaçırıyorlar; fakat siz yolcunun “elinde olmayan nedenlerden ötürü” gecikmesini hoşgörü ile karşılayamıyorsunuz.


olayın hemen akabinde telefon müşteri ilişkilerinde bayan maillerin dikkate alındığını söyledi.


malesef maili pegasusa 27 temmuz 2009 gecesi de attım ve mailim e hiçbir cevap alamadım.bu nedenle şikayetimi yazıyorum. bizim için gerçekten hoşnutsuz olan bu durumu, naif yolcuların sömürülmesini çok kınadığımı belirtmek istiyorum.

Facebook Twitter Digg Stumble Delicious
Firma Yetkilisi Yorumu 2011-02-10 15:56:36

Firma Yetkilisi
Pegasus Mesajınız ilgili departmanimiza iletilmiş olup tarafımızdan incelenmiştir.

Zamanında kalkışı öncelikli hedefi olarak belirleyen şirketimizin prensipleri gereği uçuş saatine son 30 dakika kala havaalanındaki kontuarımız kapanmakta ve check - in işlemleri sona ermektedir, kalkışa 30 dakikadan daha kısa süre kaldığında check - in işlemini yapmaya gelen misafirlerimiz uçuşa alınmamaktadır. Bu kuralımızın amacı uçağımızın kalkışında gecikme yaşamamak ve o uçuşa bağlı gün boyunca uygulanacak diğer uçuşlarımızın da rötara girmesini önlemektir. Check - in işlemlerinde geç kalan misafirlerimiz ancak uçuşu rötara sokmayacaklarsa uçağa alınabilmektedirler. Bu nedenle misafirlerimize yaşanabilecek yoğunlukları göz önüne alarak uçuş saatinden 1,5 saat önce havaalanında olmaları tavsiye edilmektedir.

Bu kuralımız uçuş belgenizin E maddesinde ve online rezervasyon işlemi sırasında bileti satın almadan önce okunup anlaşıldığına dair misafirin imzalaması zorunlu olan "Genel Kurallar" başlığı altında bilginize sunulmaktadır. Ayrıca tüm uçuş ve ücret kurallarımız ile ilgili detaylı bilgileri internet ana sayfamızda yer alan "Genel Kurallar" bölümünde de bulabilirsiniz.

Dakikliği şirket politikası haline getiren Pegasus Havayolları olarak, check - in kuralı sayesinde uçuşlarımızdaki rötar oranını minimum seviyeye getirip siz değerli misafirlerimize en kaliteli hizmeti vermeyi hedeflemekteyiz. Bu hizmet anlayışının neticesi olarak uçuşlarımızda zamanında kalkış performansımız % 90 'ın üzerinde olup bu bilgiler internet sayfamızda sizinle paylaşılmaktadır.

6QJ78Z pnr numaralı rezervasyonunuzdaki 26 Temmuz 2009 tarihli 21:15 saatindeki İstanbul Sabiha Gökçen-Trabzon uçuşunuz için 21:05 saatinde check-in müracaatı yapmış olduğunuz bilgisine ulaşılmıştır.

Yaşamış olduğunuz aksaklıktan dolayı üzgün olduğumuzu, fakat yukarıda belirtilen sebepler neticesinde size yardımcı olamayacağımızı bildiririz.

Uçuşlarımızda tekrar görüşmek dileğiyle.

Saygılarımızla,
Pegasus Havayolları Misafir İlişkileri
Firma Bilgileri
  • HavayoluŞikayetleriTüm Şikayetler: 418
  • HavayoluŞikayetleriÇözümlenenler: 6
  • HavayoluŞikayetleriCevap Bekleyenler: 412