Şikayet Bilgileri
2010-10-12 SAGA HavaÇiftliği SAGA

Hit: 41263

0Yorum
burada okuyacaklarınız, sadece hava yolu çalışanlarının çok iyi bildiği, ancak yolcuların farkında olmadığı gerçeklerdir.
Çünkü reklamlarda gördükleri yüzü gülen host ve hostesler, sadece birer manken...

saga havayollarının 150 küsür kabin memurundan birisiyim. adımı ve sıfatımı öğrendikleri an işime son verecekleri, veyahut istifa etmem, o da olmazsa hayatımdan bezip intihar etmem için ellerinden geleni yapacakları su götürmez bir gerçek.

artık insanlığın dahi sınırları zorlanmakta burada.

gerçekten saymaya nereden başlayacağımı bilmiyorum.

en tepeden başlamak gerekli o zaman...

kabin hizmetler müdürü, bir kabin hizmetler müdüründen çok diktatör gibi. değil kabin ekipler müdürü, minibüsçüler daire başkanı bile olsa, kimsenin kimseye avazı çıktığı kadar bağırma hakkı olamaz. bir insan, bir başka insandan ne kadar üstte olabilir ki böyle bir hakkı kendine layık görsün. karşısında 30 yaşını aşmış insanlar değil de, 8 yaşında İlkokula başlamış çocuklar olduğunu zannetmekte.

kabin hizmetler müdürü'nün asistanı, kabin hizmetler müdüründen daha acıklı bir halde. kabin ekiplerini tabiri caizse yine köpek gibi azarlayıp, çalışmaması gerektiği günün sabahında arayıp bağırmak ve emirler yağdırmak gibi huyları var. tencere - kapak.

bunlar bir nebze de olsa peşi bırakılabilecek durumlar.

ama uluslararası kural ihlalleri söz konusu. senelik iç ve dış yatı toplamı 180 olması gerekirken, resmi evraklarda oynama yapılarak, ana base değiştirilip, kaldığımız yerlerde yatı olarak değil, sanki evimizde kalıyormuşuz gibi gösteriliyor. senenin en az 250 günü evimizden, ailemizden uzak yaşamaya zorlanıyoruz. Şimdi denecek ki, bunları bilmeden mi kabul ettiniz? hayır. bilerek kabul ettik. ama senenin yarısında dışarıda olmayı kabul ettik. 250 günü değil.

yurt dışında kaldığımız cezayir'de, resmi evraklarda yine 21 gün olarak gösterilen yatılarımız, zorla 1 ayı geçecek şekilde planlanıp, İstanbul'a döndüğümüzde bizden, sanki biz istiyormuşuz gibi "yatıda olmayı ben istedim" şeklinde dilekçe yazdırıyorlar.

gittiğimiz otellerde, artık herkesin her nasılsa normal olarak kabul etmeye başladığı şekilde 2 kişi kalıyoruz.

bu inanılır cinsten bir uygulama değil.

bizler uçuş görevlileri olarak, dinlenmemiz gereken süreler, diğer insanlardan farklı. herhangi bir insan 6 saat dinlenip ertesi günkü rutin işlerine devam edebilir. ama bizler sürekli olarak gökyüzünde yüksek basınç altında çalışan insanlar olarak, uluslararası havacılığın onayladığı standartlarda çalışmalıyız. birilerinin çiftliği şeklinde yönetilen bu şirkette, hiç bir standarta, hiç bir kurala uyulmamakta.

tanımadığınız, aynı ortamda zaman zaman bulunmak dışında pek görüşmediğiniz, konuşmadığınız, ya da konuştuğunuzda anlaşamadığınız, en önemlisi iş başında değilken anlaşmak zorunda da olmadığınız insanlarla, 12-13 saatlik görev sürelerinin ardından, aynı odayı, hatta insanın kanını donduracak şekilde zaman zaman aynı yatağı paylaşmak zorunda bıraktırıyorlar.

müthiş derecede yorgun bir vücut, düşmüş bir fiziksel durum, yıpranmış bir psikolojinin ardından, bu artık normal karşılanmış "otel odalarında 2 kişi kalma durumu" artık mide bulandırıcı bir vaziyette.

hakkımız olan "uçak içinde satış"tan kalan paylarımızı kesinlikle ve kesinlikle almıyoruz.

yine hakkımız olan yurt içi yatı paralarımız 6 ay, 7 ay gecikmeli olarak yatıyor; ya da yatmıyor. Şu an şirket bünyesinde bulunan herkesin, üç aylık yaz döneminden, minimum ikişer milyar alacağı bulunmakta.

zaman zaman haftanın yedi günü uçuş, şirkete gitme, eğitim alma, uçak başına gitme gibi ek görevlerle insanı hayatından bezdiriyor, üstüne üstlük şirketle yapılan tüm telefon görüşmelerinde, büyük bir hata yapmış çocuk gibi azarlanıyoruz.

departmanlar arasında -ki departman diyince gözünüzde büyümesin, yalnızca iki metre- hiç bir iletişim söz konusu değil. eğitim için örneğin cuma sabahı planlanmış birisi, cuma sabahı 12-13 saatlik bir uçuştan gelmiş olabiliyor.

ya da işin daha da komiği, dalaman'da bulunan bir şahsın, yarım saat sonra İstanbul'daki evinin önünde olması gerekebiliyor.

Şirkete gelen aile yakınlarımıza bile kötü davranılıyor. İtici bakışlarıyla sürekli hesap soran tavırları ile, dışarıdaki insanlara karşı bile seviyesiz ve kötü niyetliler.

bir aile şirketi kadar düzensiz ve global bir şirket kadar gaddar bir yapıya sahip saga airlines, artık zıvanadan çıkmıştır.

ekip planlamasından, şirket yönetimine, uçakların fiziki durumundan, dinlenme sürelerimize kadar, her şey, ama her şey yasalara aykırı.

gerekli mercilere (shgm, icao) çoktan bildirim yapılmış, eğer işler ciddi boyuta ulaşırsa adli yollara da başvurulacağını belirtmek isteriz.

saga kabin
Facebook Twitter Digg Stumble Delicious
Firma Bilgileri
  • HavayoluŞikayetleriTüm Şikayetler: 5
  • HavayoluŞikayetleriÇözümlenenler: 0
  • HavayoluŞikayetleriCevap Bekleyenler: 5